Akbank Gençlik Akademisi ve Up School ile Şekillenen Kariyer Yolculuğum

Tarih: 10 Ağu 2023
Yazar:

Merhaba, ben Emine Özgür.

Bilgisayar Yüksek Mühendisiyim. Namık Kemal Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Tezli Yüksek Lisans eğitimimi 4.0 ortalamayla “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak tamamladım. Tez konum “Lenf Kanseri Görüntülerinin Makine Öğrenmesi Yöntemleri ile Sınıflandırılması”ydı. Lisans eğitimimi de Namık Kemal Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü de birincilikle tamamladım. Eğitim hayatım boyunca birçok farklı proje geliştirdim. Hala da geliştirmeye devam ediyorum. İş hayatımdan bahsedecek olursam, yaklaşık 2 yıl telekomünikasyon şirketinde “Software Test Specialist” olarak, ardından bir siber güvenlik firmasında “Software Test Engineer” olarak çalıştım. Pek çok kurumsal şirketin yazılıma yönelik sunduğu Android eğitimi, Test Otomasyon Bootcamp’i ve son olarak UP School & Akbank iş birliğiyle gerçekleşen .Net Development Bootcamp’ine katıldım. Kendimi geliştirmeye devam etmek için Bootcamp süreçlerinde bulunmaya “Gönüllü Eğitim Asistanı” olarak da devam ediyorum. 2010’dan beri profesyonel olarak satranç oynuyorum ve resim yapmayı seviyorum.

Bu yazımda UP School & Akbank .Net Development Bootcamp’e alım, program süreci ve sonrası hakkında yazılımcı olmak ve bu alanda kariyer yapmak isteyenle için deneyimlerimi paylaşacağım. Herkese şimdiden keyifle okumalar.

 Programa kabul süreci nasıldı?

UP School, teknoloji alanında rol model kadınlar yetiştirmeyi ve istihdam etmeyi hedefleyen bir eğitim kurumu. UP School ve Akbank işbirliğiyle hayata geçen .Net Development Bootcamp’yle birlikte UP School ve Akbank Gençlik Akademisi ile yollarım kesişti.

Akbank’ın kurumsal, marka değeri taşıyan, saygın ve başarılı bir banka olduğunu düşünüyorum. Böyle bir kurumun parçası olarak başarılarına katkıda bulunmak ve kendimi geliştirmek istediğim için bu programa başvurdum. İlana başvurum sonrası İngilizce ve teknik test gönderildi. Bu testleri başarıyla geçerek bir sonraki aşama olan UP School ile grup mülakatına katıldım. Mülakatta UP School tarafından bir yetkili kişi ve programa başvuran 4 adaydık. Sırayla kendimizi tanıttık. Ardından niye bu programa başvurduğumuzu, Akbank’ın bizim için önemini gibi sorulara cevap verdik. Bu aşamayı da başarıyla geçerek son aşama olan Akbank ekibiyle teknik odaklı bir grup mülakatına davet edildim Kısa bir süre sonra programa kabul aldığıma dair bir mail geldi ve program sürecim resmen başlamış oldu.

Program süreci nasıl geçti?

Program açılışı, Akbank Gençlik Akademisi, İşe Alım ve Teknoloji ekiplerinin katılımlarıyla tanışarak başladı. Kısa bi süre içerisinde derslere başladık. 5 ay boyunca haftada 3 gün ikişer saat uygulamalı ders ve 1 saat mentor toplantısı yaptık. Derslerde teorinin yanında bolca pratik yaptık. Sistematik bir eğitim müfredatı oluşturulmuştu. Program süresince projeler hazırladık. Design patternlar, yazılım mimarileri gibi konularda yoğun çalışmalar yaptık. Dersler interaktif gerçekleşti. Ayrıca mülakatlarda sorulabilecek sorular içinde hocamızın yönlendirmesiyle çalışmalarda bulunduk. Mülakatlar için sıkı bir hazırlık yaptık. Hocamızın her birimize verdiği konular hakkında sunum hazırlayıp derste sunduk.

Mentor toplantılarında ise her hafta için belirlenmiş konular hakkında fikirlerimizi ortaya koyup fikir alışverişinde bulunduk. Örneğin; yılmazlık, özgüven ve iletişim gibi konularda konuştuk. Bootcamp’te ki öğrenciler gruplara ayrıldı ve her grup bir seyir mezunuyla eşleştirildi. Mentor toplantılarına UP School’un eski program mezunları yani seyir mezunları moderatörlük etti. Süreç içerisinde Webinar’lar düzenlendi. Her ders, seyir ve webinar sonrası anket doldurarak görüşlerimizi belirttik. Eğitim sürecinin sonunda bitirme projelerimizi verilen süre içerisinde tamamlayıp UP School’a gönderdik. Ardından projelerimizin sunumunu yaparak programdan mezun olduk ve Akbank mülakat süreçleri başladı. İlk mülakat türü grup mülakatıydı. Bu mülakatı geçerek teknik mülakata çağırıldım. Başarılı teknik mülakat sonrası Akbank’ta kariyer fırsatı yakaladım ve “Yazılım Uzmanı” olarak işe başladım.

Okuyuculara ufak bir not:

              İşe alım süreçlerinde adaylarla yürütülen iletişimden memnun kaldım. Aklıma takılan bir şey olduğunda danışıp kısa süre içerisinde cevap aldım. Sürecin adil ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi de ayrı bir memnuniyet sebebim. Akbank ve UP School işbirliğinde olacak herhangi bir programa başvuracak arkadaşlara şunu net bir şekilde söyleyebilirim; emeğinizin karşılığını mutlaka alacaksınız. Üniversiteden mezun olunduğunda çoğunlukla sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak eleman profili bulunamıyor. Profesyonel hayata geçişte üniversite eğitiminin üstüne böyle bir programın organize edilmiş olması sektörün aradığı çalışan profillerinin yetiştirilmesini ve iş hayatına kazandırılmasını sağlıyor. İş deneyimleme simülasyonu gerçekleştiriliyor. Bu da kazan kazan anlamına geliyor.

Bu program sayesinde Akbank’ta çalışan uzman kişilerle tanışma, teknik anlamda kendimi geliştirme ve iş fırsatlarını yakalama imkanı buldum. Beni bu sürece seçen Akbank’a ve süreci çok iyi bir şekilde yönettiği için UP School’a teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.